logo

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشورطرح شبکه ملی اینترنت در کشور ما از اواخر سال 1384مطرح شد ومهمترین دلیل پیاده سازی این شبکه درآن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد.در سال 1385 قرار شد پرو‍‍‍زه اینترنت ملی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شود.در سال 1386 نیز همین موضوع تکرار شد واین بار برنامه های عملیاتی راه اندازی وبهره برداری اینترنت ملی در سال های 1386 تا 1388 در هیات وزیران تصویب شد.

اما شبکه ملی اینترنت در سال 1389 با نام جدید شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی تر مطرح شد به طوری که کلیات موضوع در ماده 46 برنامه پنجم توسعه مطرح شد.

شبکه ملی اطلاعات در دولت یازدهم که قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه کامل شود در سالروز روز جهانی ارتباطات و چهارمین جشنواره فاوا مورد توجه دبیر کل اتحادیه جهانی قرار گرفت و واعظی وزیر ارتباطات همواره بر این تاکید داشت که می توان امکان ارائه سرویس را در این شبکه در زمان پیش بینی شده فراهم کند.

همچنین در سال 93 با پیشرفت شبکه ملی اطلاعات وآماده سازی زیر ساخت های راه اندازی این شبکه، توسعه در پهنای باند وارتقای نسل های تلفن همراه نیز انجام شد و افزایش پهنای باند قبل از راه اندازی این شبکه مورد انتقاد برخی مسئولین قرار گرفت اما محمود واعظی وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات هموراه بر این تاکید داشت که نمی توان جلوی پیشرفت را گرفت.

وامروز با نزدیک شدن به پنجمین جشنواره فناوری اطلاعات وارتباطات خبرهای خوشی از اجرای این شبکه به گوش می رسد وبنا به گفته محمود واعظی وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات مردم در روز جهانی ارتباطات حجم کار انجام شده بر روی شبکه ملی اطلاعات را خواهند دید.

حال گرچه بارها به گفته مسئولان ارتباطات،پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به ظاهر دیده نمی شود وتنها با دسترسی کاربران به کلیه سایت های داخل کشور با سرعت بالاتر وقیمت ارزان تر می توان این تغییرات را احساس کرد اما باید منتظر این تغییرات تاروز جهانی ارتباطات ماند.

 

ایسوس سرور حرفه ای جدیدی برای کاربرد های گرافیکی و...
سرورهای ایسوس در دل قویترین ابر رایانه های دنیا

نظرات

 
بدون نظر
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 30 فروردين 1398

Captcha Image