logo

کابل کشی ساختیافته (Structured Cabling) انجام کابل کشی ساختمان برای شبکه های دیتا و تلفن یکی از اصلی ترین بخشهای اجرای پروژه های IT و ICT میباشد. رعایت استاندارد ANSI/EIA/TIA 568B.2 : 2002 و ISO/IEC 11801 در تمام مراحل طراحی و اجرا ضامن برخورداری از زیر ساختی کارا و قابل اطمینان جهت پیاده سازی دیگر سرویسهای مورد نیاز نرم افزاری و سخت افزاری میباشد.


تنوع محیط های انتقال اطلاعات، خصوصا هنگامیکه در یک محل پیاده سازی گردند، مشکلاتی در زمینه نگهداری و توسعه آنها ایجاد می نماید. راه حل این معضل، یکپارچگی در انتخاب نوع کابل و اتصالات جهت پیاده سازی کاربردهای مختلف میباشد. در این رابطه استانداردهایی توسط موسسات بین المللی با مضمون کابل کشی عمومی (Generic Cabling) و یا کابل کشی ساختیافته (Structured Cabling) معرفی و عرضه شده اند. شرکتهای سازنده ملزومات کابل کشی، محصولات خود را منطبق با این استاندارد تولید و عرضه می نمایند. کابل کشی ساخت یافته سیستمی است مشتمل بر پریزها، کابلها (مسی و یا فیبر نوری)، اتصالات و تابلوهای اتصال (Patch Panels) ، که فرآیندهای طراحی، نصب، تست و تضمین عملکرد سیستم از اجزاء لاینفک این مجموعه میباشند.

در یک سیستم کابل کشی ساخت یافته واقعی، کابلها، پریزها و اتصالات برای کلیه کاربردها یکسان هستند، بنابراین یک پریز جهت کاربردهای مختلف تلفن، دیتا، تصویر و یا سرویسهای دیگر قابل استفاده میباشد. در صورت تغییر نیاز، کاربرد یک پریز براحتی با جابجائی در تابلو اتصال (Patch Panel) قابل تغییر و مدیریت می باشد.

در نگرش اولیه به هزینه های کابل کشی ساخت یافته در مقایسه با کابل کشی سنتی، آنرا افزون تر می یابیم، با توجه به اینکه طول عمر کابل کشی ساخت یافته تا 15 الی 20 سال تضمین می گردد، می توان آنرا بعنوان یک سرمایه گذاری دراز مدت قلمداد نموده و این هزینه را با استناد به بالا رفتن نسبت قیمت به کیفیت (Price / Performance) توجیه کرد. ثانیا در کابل کشی به شیوه سنتی، تغییرات، جابجائی و کاربردهای جدید، مستلزم وقفه در روند اجرایی شبکه (تا پایان اعمال تغییرات) می گردد، که این وقفه در سازمانها و شبکه های بزرگ گاهی زیانهای مالی سنگینی را بدنبال داشته و هزینه های غیر مستقیم بسیار بیشتری را نسبت به هزینه های اولیه کابل کشی ساخت یافته بوجود میاورد.


شرکت رهنمون فناوری اطلاعات بعنوان مشاور و مجری در زمینه شبکه های کامپیوتری، پروژه های متعددی را به انجام رسانده است. این شرکت با برخورداری از تیمهای مجرب در زمینه کابل کشی و نصب و سربندی تجهیزات شبکه توانمندی و دانش فنی طراحی و نصب سیستمهای کابل کشی ساختیافته را بر مبنای استانداردهای فوق الذکر دارا میباشد. عضویت رهنمون در "انجمن بین المللی کابل کشی ساختمانهای تجاری" (Bicsi) ضامن حفظ کیفیت این خدمات میباشد. انجمن بین المللی بیکسی، انجمنی غیر انتفاعی است با هدف تبیین راه کارهایی عملی بر مبنای استانداردهای شبکه و انتقال اطلاعات. عضویت در این انجمن به معنای دریافت خبرنامه، مقالات در زمینه به روز شدن استانداردها، مطالعات پروژه های مشابه در زمینه انتقال اطلاعات، مقالات در زمینه روشهای بهتر و به روزتر در تفسیر استانداردها و مهمتر از همه امکان شرکت در دوره های آموزشی طراحی و نصب شبکه ها و سیستمهای انتقال اطلاعات میباشد. شرکت رهنمون از سال 2005 عضو این سازمان بین المللی میباشد و دو گروه از پرسنل فنی این شرکت در دوره های مستمر این سازمان شرکت مینمایند. گروه اول مدیران پروژه و طراحان شبکه میباشند که به مجرد ارائه دسته بندی های جدید در موسسات استاندارد بین المللی نظیر ANSI و TIA، با شرکت در دوره های Bicsi دانش خود را جهت استفاده از تجهیزات منطبق بر این دسته بندیها به روز مینمایند. گروه دوم تکنیسینهای نصب میباشند که شرکت در کلاسهای این موسسه باعث حفظ و ارتقا سطح کیفیت خدمات نصب آنها و به طبع نتیجه نهایی پروژه های اجرا شده شرکت میباشد.

شرکت رهنمون بعنوان همکار اصلی خود در اجرای پروژه های کابل کشی ساختیافته شرکت نگزنس (Nexans) فرانسه را انتخاب نموده است. کیفیت محصولات این تولید کننده اروپایی و گارانتی 20 ساله ای که برای هر پروژه نصب شده توسط رهنمون ارائه میدهد از دلایل اصلی این همکاری میباشد. شرکت نگزنس ارائه دهنده بازه وسیعی از محصولات سیستمهای انتقال اطلاعات از جمله سیستمهای کابل کشی مسی Cat5e، Cat6 ، Cat6a و Cat7 ، سیستمهای کابل کشی فیبر نوری SingleMode و Multimode بهمراه ملحقات مربوطه و سیستمهای کابل کشی برق داخل و خارج ساختمانی میباشد.